Bilderbok - Visuell och litterär gestaltning

Ansök nu
Öppnas i nytt fönster.
Skola:
Sörängens folkhögskola
Plats:
Nässjö - Jönköpings län
Längd:
1 år
Studietakt:
100%
Kurstyp:
Profilkurs
Ansök senast:
15 april

Lediga platser: Ja

Studiestödsnivå (CSN): Gymnasienivå (A2)

Internat: Ja

Kurstid: 18 aug 2025 - 3 jun 2026

Kontakt: Johanna Thydell

E-post:
johanna.thydell@sorangen.rjl.se

 
Skapa din egen bilderbok! 

Kursen vänder sig till dig som vill utveckla din förmåga att illustrera och skriva i bilderboksgenren. Här får du inspiration och verktyg till att hitta din kreativitet, och metoder för att utveckla dina idéer.

Varannan vecka ägnar sig klassen åt illustration och varannan vecka åt text. Lektionerna består av föreläsningar, workshops, analyser, responssamtal, korta och längre uppgifter samt självständigt arbete. Vi får även besök av gästlärare som är etablerade inom bilderboksgenren.

Under året kommer du också att arbeta självständigt med ett eget bilderboksprojekt som du får handledning kring. Målet är att du vid avslutad kurs ska ha ett färdigt manus att skicka in till bokförlag, men också ett antal bilderboksskisser och idéer att jobba vidare med efter skolans slut.

Sörängens folkhögskola arrangerar också elevutställningar i samarbete med externa aktörer som Nässjö Konsthall och Jönköpings Läns Museum.

EXEMPEL PÅ KURSMOMENT

Illustration:

• Färglära.

• Blandade tekniker (blyerts, kol, akvarell, akrylfärg, gouache, färgpenna, tusch, skrapkartong, collage etc)

• Storyboard

• Karaktärsdesign

• Handtextning

• Omslag

Text:

• Dramaturgi

• Olika berättarstilar (bl.a rim)

• Dialog

• Karaktärsskildring

• Gestaltning

• Redigering

Under kursen kan du låna en personlig Ipad med ritpenna och ett A3-ljusbord. Du får undervisning i digitala verktyg som ProCreate, Photoshop och InDesign. Skolan har även en konstnärsbutik som säljer material till förmånliga priser. I klassrummet finns en mindre datasal utrustad med ritskärmar, en ateljé för kroki och måleri, samt en luftig ateljé där eleverna har sina arbetsplatser.

EFTER KURSEN FÖRVÄNTAS DU:

• Ha utvecklat dig inom text, illustration och bildkommunikation

• Ha fått en fördjupad kunskap om bilderboken som konst/litteraturform

• Ha kunskap om relationen mellan bild och text i bilderboken

• Vara insatt i disposition, upplägg av 32 sidig bilderbok

• Vara förtrogen med arbetsprocessen från idé till färdigt manus

• Ha insikt om bokbranschen och förlagsprocessen, från antagning till utgivning

Antagning

Grundläggande behörighet.
Det är en fördel om du har någon typ av konstnärlig grundutbildning, men det är inget krav. Det viktigaste är att du har en vilja att berätta och ett eget uttryck.
Datorvana är en fördel.

Bifoga detta i din digitala ansökan: 

• Personligt brev
• Arbetsprover:
Bild: 5 st valfria verk (det kan vara bara bild eller text och bild tillsammans)
Text: Minst 2 max 4 sidor valfri text.

Spara filerna som JPG eller PDF.
Ansökan görs via skolans ansökningssystem där du även kan ladda upp dina
arbetsprover.


LÄRARE PÅ BILDERBOK

Text: Johanna Thydell (kursansvarig)

Johanna Thydell debuterade med ungdomsromanen “I taket lyser stjärnorna”, som vann Augustpriset och filmatiserades. 2012 publicerades den första bilderboken “Det är en gris på dagis” (illustration:Charlotte Ramel). Sedan dess har hon helt satsat på bilderboksgenren vilket resulterat i ytterligare sex titlar, bland annat den augustnominerade “Dumma teckning!” (illustration:Emma Adbåge).

Johanna Thydell har även jobbat som bilderboksredaktör på Rabén & Sjögren, ljudboksförläggare på Storytel och varit barnboksrecensent för Dagens Nyheter. Läs mer på: johannathydell.com


Illustration: Felica Fortes

Illustratör och grafisk formgivare med pedagogisk bakgrund.
Illustrerar för Dagens Nyheter, Filter, Kommunalarbetaren mfl. Som grafisk formgivare anlitas hon av Göteborg Film Festival, teatrar och musikskapare.
Handledare och föreläsare inom kreativt företagande, text- och bildberättande samt illustration på bl.a. Nordiska folkhögskolan, YRGO och för Göteborgs Stad.

Felicia Fortes har examen i pedagogik, svenska och bild från Göteborgs universitet och har studerat illustration, bilderbok och bildberättande på HDK/Valand. Felicia Fortes debuterade som bilderboksillustratör med Addis afro 2024 (Bonnier Carlsen).


Kursens gästlärare och föreläsare är bilderboksmakare, illustratörer, författare, konstnärer, serietecknare och animatörer. Ett urval:
Lotta Geffenblad, Emma AdBåge, Lisen Adbåge, Annika Giannini, Maria Jönsson, Lotta Olsson, Mattias Olsson, Marcus-Gunnar Pettersson, Kristina Sigunsdotter med flera.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) http://rjl.se/Sorangensfolkhogskola/Utbildningar/bilderbok/

Planerar att bli slöjdlärare

Amanda och Molly går en profilkurs inriktad på återbruk, design och hållbarhet. - Vi får testa massa olika tekniker. Vi har till exempel jobbat med papper och fått renovera och restaurera gamla möbler, säger Molly.

Läs hela artikeln

Sörängens folkhögskola

Sörängens folkhögskola är en skola med kulturprofil. Skolan grundades av landstinget i Jönköpings län redan 1876 och sedan 1915 ligger den på sin nuvarande plats. "Jönköpings folkhögskola" är vår filial och den ligger granne med högskolan i Jönköping.

Läs mer om skolan

Postadress:
Sörängens folkhögskola
Rågången 4
571 38 Nässjö

Telefon: 010-243 35 00
E-post: sorangens.folkhogskola@rjl.se
Webbadress: http://www.rjl.se/sorangensfolkhogskola