Samtidskonstens frågor 50%

Ansök nu
Öppnas i nytt fönster.
Skola:
Sunderby folkhögskola
Plats:
Luleå - Norrbottens län
Längd:
1 år
Studietakt:
50%
Kurstyp:
Profilkurs
Ansök senast:
15 maj 2025

Lediga platser: Ja

Antagningsvillkor: Se vår hemsida.

Studiestödsnivå (CSN): Gymnasienivå (A2)

Internat: Nej

Kurstid: 20 aug 2025 - 11 jun 2026

Plats för kursen: Luleå och Kiruna, delvis distans

Kostnader: Se vår hemsida.

Kontakt: Sunderby folkhögskola

Telefon: 0920-26 66 00

E-post:
syv@sunderbyfolkhogskola.se

Kin museum för samtidskonst i Kiruna fortsätter sitt samarbete med Sunderby folkhögskola 2025-2026 då kursen Samtidskonstens frågor går in på sitt andra år. Kursen är ämnad för 10–20 deltagare. Ansvariga för kursen är Judith Schwarzbart, curator, kritiker och pedagog och Bernd Krauss, konstnär och lärare på Piet Zwart Institute i Rotterdam. Maria Lind, curator, skribent, pedagog och tillika Kins chef, bidrar också till kursen.

Syftet med kursen är att introducera deltagarna för några av de centrala frågorna inom samtidskonsten, däribland ”handens arbete”, ”konstnärlig forskning”, ”kontextens roll”, ”det performativa”, ”konst och aktivism”, ”konst och teori” och ”konst och praksis”.

Utifrån Kins program och andra aktuella händelser inom konsten lyfts frågorna i form av föreläsningar, diskussionsbaserade seminarier, praktiska övningar, workshops, deltagarpresentationer och exkursioner. Undervisningen inkludera bland annat seminarier där deltagarna tillsammans läser relevanta texter och betraktar aktuella konstverk på djupet. I kursen ingår också en serie föreläsningar med bidrag av konstnärer som för tillfället arbetar med eller ställer ut på Kin.

Kursen riktar sig till alla som är nyfikna på och intresserade av samtidskonst och hur konsten hänger ihop med samhället och aktuella teman. Man kan vara praktiserande konstnär eller engagerad i konst på andra vis. Samtal är en viktig del av undervisningen och deltagarna förväntas delta aktivt.

Kin museum för samtidskonst

Kin museum för samtidskonst är Norrbottens länskonstmuseum för samtida konst. Museet samlar och visar samtidskonst med en mångfald av konstnärliga uttryck, medier och praktiker med Barentsregionen som geografisk utgångspunkt.

Besök hemsidan för Kin Museum för samtidskonst (extern länk)

Plats

Undervisningen äger rum fysiskt på Sunderby folkhögskola i Luleå och på Kin museum för samtidskonst i Kiruna ett veckoslut i månaden, torsdag-söndag. Fredag hålls en öppen föreläsning som kan upplevas både online och offline. Det är möjligt att delta online i delar av kursen, men kursen består i första hand av undervisning på plats.

Boende

Boende bokas och bekostas på egen hand, på valfritt hotell i respektive stad. Det finns möjlighet att boka övernattning på Sunderby folkhögskolas hotell i Luleå samt Malmfältens folkhögskola i Kiruna. 

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://www.sunderbyfolkhogskola.se/kurser/samtidskonstens-fragor/

Fler kurser inom: Kultur

Sunderby folkhögskola

Kom och skapa din egen framtid – här är du en del i ett större sammanhang och ditt bidrag är viktigt!

Läs mer om skolan

Postadress:
Sunderby folkhögskola
Kråkbergsvägen 7
954 42 Luleå

Besöksadress: Kråkbergsvägen 7, 954 42 Södra Sunderbyn i Luleå kommun

Telefon: 0920-26 66 00
E-post: info@sunderbyfolkhogskola.se
Webbadress: http://www.sunderbyfolkhogskola.se/